Kínos téma a kisgyermekes szülők körében, amiről beszélni kellene

A világon gyermekek milliói szenvednek tőle és számos szülőnek okoz mindennapi gondot, mégis úgy teszünk talán, mintha nem is létezne. Ez pedig az éjszakai bepisilés, amelyben – egyes kutatások szerint – Magyarországon kb. 90.000 gyermek érintett.

Talán azért nem beszélünk róla eleget és titkoljuk ha érintettek vagyunk, mert sajnos szülőként nagyon könnyű elbizonytalanodni és önmagunkat hibáztatni. Ha Pistike hamarabb felült, mint Zolika – nézzünk magunka őszintén – elgondolkozunk. Esetleg Pistikével van baj, vagy mi tettünk rosszul valamit? Az évek során sokaknál ez a frusztráció csak fokozódik. A matek ötös és a foci aranyérem mellett mégis hol férne meg – bevallottan – az éjszakai bepisilés?

Márpedig az éjszakai bepisilés nem feltétlenül egy orvosi értelemben vett betegség, hanem sokkal gyakrabban egy kellemetlen átmeneti állapot, amin nagyon gyakran nem is olyan nehéz segíteni – mondja Péter Éva a carever.hu webshop tulajdonosa, aki szívén viseli a témával kapcsolatos közösségi edukációt.   

1. Az éjszakai bepisilés nem mai „találmány”

Az ágybavizelés évszázadok óta probléma. Az orvosi irodalomban már az 1500-as években téma volt az alvás közbeni bepisilés.

Szinte hihetetlen, de sokak fejében még ma is tartja magát az az elmúlt évszázadokból fennmaradt nézet, hogy az éjszakai bepisilést jellemzően pszichológiai problémák okozzák. Bár természetesen ennek az összetett jelenségnek tagadhatatlanul lehet egy ilyen aspektusa is, de ma már tény, hogy számtalan ágybavizeléstől szenvedő gyermeknél és fiatalnál ez a tényező nem játszik szerepet.

Másik nagyon gyakori jelenség, hogy mivel az éjszakai bepisilés az esetek döntő többségében spontán gyógyul, ezért nem foglalkoznak vele.

Nagyon sok anyukával és nagymamával beszéltem a munkám során, aki elkeseredetten keresett segítséget, de nem talált, mert a védőnő vagy a gyerekorvos nem volt hajlandó foglalkozni az éjszakai bepisiléssel pl. a gyermek korára (4-5 év) hivatkozva. Egyrészt ez valahol rendben van így, mert az esetek 99%-ban magától is megoldódik a probléma és szinte garantált a siker, de az is biztos, hogy nem mindegy, hogy egy gyerek a 5. vagy a 10. születésnapjára éri el az ágytisztaságot és hogy ez addig a családnak mennyi felesleges kellemetlenséggel és extra feladattal jár.

pisicsengo nagyobbaknak felnotteknek1

2. Akik a leginkább érintettek az éjszakai bepisilésben

Tehát jó hír, hogy az éjszakai ágybavizeléstől szenvedők száma az életkor növekedésével (természetesen az öregkortól eltekintve) határozottan csökken. Míg az 5-6 évesek körében egyes kutatások szerint ez az arány 10-33%, addig ez 11 éves korra már csak kevesebb mint 1%.

Azt is sejtjük, hogy genetikai tényezők is állnak a háttérben, mert azok, akiknek a szüleik is megküzdöttek ezzel a problémával, nagyobb eséllyel lesznek szintén érintettek. Amennyiben ez mindkét szülőre igaz, akkor már 75% az esélye annak, hogy a gyermekük is megtapasztalja majd az éjszakai bepisilést.  

3. Amikor az ágybavizelés már probléma     

Az éjszakai bepisilés akkor lesz valódi gond, amikor a család már annak érzi. Nem lehet fixen korhoz kötni. Mindenkinél eljön a pont (gyermeknél és szülőnél egyaránt), amikor már nem tartják elfogadhatónak az éjszakai pelenka használatát. Amennyiben a gyermek a pelenka elhagyása után is rendszeresen bepisil, kijelenthetjük, hogy foglalkozni kell az ágybavizeléssel.

Azon túl, hogy valószínűleg frusztrációt és szégyenérzetet teremt a gyerekben (vagy akár a szülőben), egy csomó kényelmetlenséggel is együtt jár. Az éjszaka közepén ágyneműt húzni és átöltözni, senkinek sem jó, ezen felül a napi mosási rutin kivitelezése egy ilyen családban külön tervezést is igényelhet.

4. Lehet megoldás az éjszakai ágybavizelésre

Szerencsére napról napra egyre több segítség áll az érintettek rendelkezésére ha ágybavizeléssel küzdenek. Számos gyógyszeres és gyógyszermentes megoldás vagy ezek kombinációja segíthet. Az, hogy adott esetben mi lehet a jó megoldás, könnyebben kideríthetjük ha felteszünk magunknak néhány kérdést.

  • Mikor és hány éves korban kezdődött az éjszakai bepisilés?
  • Javult vagy romlott az állapot a kezdete óta?
  • Milyen gyakoriak ezek éjszakai balesetek? Előfordul egy éjszaka akár többször is?
  • Mennyi vizelet ürül ilyenkor?
  • A gyermek kifejezetten mélyen alszik?
  • Van valamilyen olyan esemény, amihez hozzá lehet kötni az ágybavizelési problémák kezdetét?

Az is biztosan segít, ha a bepisilésekről vizeletürítési napló készül, amivel még jobban be lehet határolni a probléma kiváltó okait.

pisicsengo kenyelmes diszkret megoldas1

5. Sokszor a pisicsengő a megoldás kulcsa

A pisicsengő egy egyszerűen működő szerkezet, amely hatalmas segítséget nyújthat az éjszakai bepisilés kezelésében. Éjszaka, alvás közben egy szenzor érzékeli az esetleges nedvességet, amire a csengő rezegni és riasztani kezd.

Előnyei:

Reflex tanító készülék, amelynek a hatására az érintettek megtanulhatnak felébredni az éjszakai bepisilésre.
Jelző eszköz, így a családtagok tudomást szereznek a bevizelésről, így szeretteiknek nem kell nedves ágyneműben tölteni az éjszakát.
Terápiás lehetőség, hogy a bepisilések gyakoriságának, időpontjának, mennyiségének ismeretében hamarabb sikereket érhetünk el az esetleges orvosi kezelés során.

Tehát rögtön két okból érdemes lehet rögtön azzal kezdeni a helyzet kezelését, hogy vásárolunk (https://carever.hu/pisicsengo-cseppcsengo-agybavizelesi-riaszto/) vagy bérlünk (https://carever.hu/cseppcsengo-berles/) egy cseppcsengőt.

Egyrészt pontos információkat szerezhetünk általa gyermekünk éjszakai bepisiléseiről, de akár az is lehetséges, hogy a cseppcsengő a reflex tanító funkciója által önmagában pár hét vagy néhány hónap alatt tökéletesen megoldja a problémát.

6. Melyik pisicsengőt érdemes választani

Peter Eva1

Jó hír, hogy a piacon kapható összes pisicsengő ugyanazon a működési elven alapszik, tehát bármelyiket választhatjuk, ugyanaz lesz az eredmény. A carever.hu webáruházban Magyarországon egyedülálló módon számos kivitelből lehet válogatni, hogy mindenki megtalálja a számára legmegfelelőbb csengőt. Van vezetékkel, vezeték nélkül működő változat is, de külön csomagajánlat is kialakításra került a legmélyebben alvó gyermekeknek. Speciális igények kielégítésére is van lehetőség. Ilyen pl. egyes kiegészítő tartozékok használata, mint az „extra szülői riasztó egység”. Amennyiben egy szülő szeretne külön riasztó egységet a szülői hálószobába, meg lehet oldani, hogy a csengő egyszerre két helyen riasszon, így a lehető leghamarabb tud menni az éjszaka segítséget nyújtani gyermekének.

További hasznos eszközökért és tippekért érdemes böngészni a weboldalon, vagy segítséget kérni az oldalon található email címen vagy telefonszámon, ahol mindenkinek szívesen nyújtanak támogatást.

Elem hozzáadva a kosárhoz.
0 elemek - Ft