Gyakran ismételt kérdések

Éjszakai szobatisztaság

Mi az az éjszakai ágybavizelés?

Az éjszakai ágybavizelés alvás közbeni önkénytelen vizeletvesztést jelent (ebben az esetben az ébrenléti állapotban nem jelentkezik a probléma). Ha nappali és éjszakai vizeletvesztésről is beszélünk, azt inkontinenciának nevezzük. Sajnos a probléma néha még felnőttkorban is fennáll (leginkább férfiaknál).

Az ágybavizelés önmagában nem betegség, hanem az esetek többségében, egy kezelhető probléma.

Mi az pisicsengő és hogyan kell használni?

A pisicsengő használata nagyon egyszerű. Az érzékelőt csatlakoztasd az alsóneműre, a riasztó berendezést pedig (a választott fajtától függően) tedd a megfelelő helyre. Ha vizelet kerül az alsóneműbe, a csengő jelezni/rezegni fog. A gyermek felébred és hamarosan kialakul az ébredési reflex, elmúlik az ún. ébredési elégtelenség. 

Mennyire gyakori probléma az éjszakai ágybavizelés?

Az ágybavizelés egy bizonyos korig teljesen normális ? Később picit kellemetlenné válik, de ha kb. 5 éves korra sem rendeződik, akkor már valószínűleg frusztrációt okoz az abban szenvedők számára.

A legtöbb esetben ez idővel magától elmúlik, de van akit még felnőtt korban is érint a probléma.

Általánosságban elmondható, hogy a 6 éveseknél 15%-ban, a 10 évesek 5%-ánál fordulhatnak elő éjszakai balesetek. A fiúk kétszer olyan gyakran válnak érintetté, mint a lányok.

Mikor érdemes pisicsengőt használni?

Először is érdemes konzultálni a háziorvossal/védőnővel a problémáról. Ha testi/lelki okok nem állhatnak a háttérben, akkor javasolt kipróbálni a pisicsengő használatát (vagy a testi/lelki okok kezelése mellett kiegészítő terápiaként).

A sikeres kezeléshez fontos, hogy a gyermek együtt tudjon működni a szülővel, értse mi fog történni és bele is egyezzen. Ehhez jó, ha a gyermek önmagától felismeri, hogy az éjszakai ágybavizelés neki is problémát jelent és szeretné megoldani.

Mennyire valószínű, hogy sikeres lesz a kezelés?

A visszajelzések rendkívül pozitívak. Viszont az, hogy mennyi idő után jelentkezik az első javulás, az egyénenként változó. Van, akinek már pár nap után, de jellemzően leginkább 6-10 hét után válnak nyilvánvalóvá az elért eredmények.

A kezelés lezárultával is érdemes a pisicsengőt “kéznél” tartani, mert a későbbiekben előfordulhatnak még apróbb visszaeséses időszakok, amikor újra szükség lehet a pisicsengő használatára.

Segítek-e azzal a gyermekemnek, ha kikísérem éjszaka pisilni?

Igen, de csak akkor, ha a gyermeked ilyenkor teljesen ébren van. Ha nem, akkor sajnos csak a nem éber állapotban történő pisilés megszokott állapotát erősíted tovább.

Jó ötlet-e ha délután kevesebbet adok inni a gyermekemnek?

Nem, mert az elégséges folyadékfogyasztás nagyon fontos az egészséghez. Inkább a sós/cukros ételeket és üdítőket érdemes kerülni.

A gyermekem nem ébred fel a pisicsengő/cseppcsengő riasztására! Mit tegyek?

Bár a különböző riasztók hangja direkt arra lett specializálva, hogy hatásosan felébresszék a gyerekeket, néha mégis megesik, hogy egy kisfiú vagy egy kislány olyan mélyen alszik, hogy sem a riasztás, sem pedig a nedves lepedő nem zavarja.

Megoldási lehetőségek:

– Aludj együtt a gyermekeddel, hogy riasztás esetén tudj segíteni neki az ébredésben.

– Olyan vizeletérzékelő rendszert vásárolj, amely különböző kiegészítők segítségével (szülői egység, vagy extra riasztó egység) még a legmélyebb alvóknál is biztosítják az ébresztést.

Ha a gyermekem nem beszél erről a problémáról, az azt jelenti, hogy nem is zavarja?

Nem ez leginkább azért van mert szégyelli a helyzetet.

A készülék használatával mennyi idő alatt tanulja meg a gyermekem irányítani az éjszakai/nappali vizeletürítést?

Van akinél azonnal hat a módszer, van akinél több hónap kell a javulás eléréséhez.

Ha 3 hónap után semmilyen előrelépést nem tapasztalsz, akkor mindenképpen érdemes más irányból is segítséget kérni a probléma megoldásához.

Ki lehet nőni magától az éjszakai ágybavizelést?

Igen, de ez a harc sok esetben évekig eltarthat, és olyan is előfordulhat, hogy valamiért felnőttkorra sem múlik el.

Ha a gyermeket lelkileg megviseli az ágybavizelés, vagy a család számára jelent problémát, akkor érdemes lehet felgyorsítani a reflex kialakulásának folyamatát egy pisicsengő segítségével.

A gyógyszeres kezelés jó megoldás lehet az éjszakai ágybavizelés ellen?

Amennyiben az orvos így rendeli el, úgy természetesen van, hogy szükséges a gyógyszeres kezelés.

A pisicsengő egy hormonmentes, gyógyszermentes, kényelmes és diszkrét lehetőség, amivel kiegészíthetjük az orvosi terápiát, vagy akár meg is oldhatja a helyzetet.

Nappali szobatisztaság

Hány éves kortól probléma, ha bepisil nappal a gyermekem?

4-7 éves kor között már foglalkozni kell azzal, ha egy gyermek nem (teljesen) szobatiszta nappalra. Ez jellemzően a gyermekek 7%-át érinti.

Tapasztalatok szerint ez a képesség is fejleszthető. Ha a gyermekek segítséget kapnak (pl.:emlékeztető óra), hamarabb megtanulják önmaguk irányítani ezeket a folyamatokat.

Mi okozza a nappali szobatisztaság elmaradását?

Néha csupán az úgynevezett “játék-enuresis”-ről van szó. Ilyenkor annyira elmerülnek a gyermekek a játékban, hogy elfeledkeznek még arról is, hogy teli van a hólyagjuk.

Sok más ok is állhat a háttérben. Többek között húgyúti fertőzés is okozhat ilyen tüneteket. Mindenképpen javasolt felvenned a kapcsolatot a gyermekorvossal és a védőnővel, hogy kezelve legyenek az esetleges fizikai/lelki tényezők is.

Mikor érdemes elkezdeni foglalkozni a nappali bepisiléssel?

Nehéz korhoz kötni. Ha gyermeked nappali bepisilései neked vagy gyermekednek kellemetlenséget okoz, akkor egyértelműen érdemes utánajárni a dolgok hátterének.
Első körben fordulj orvoshoz, hogy kizárd a fizikai okokat. Pl.: fertőzés, stb. okozza a nappali bepisiléseket.

Mennyire valószínű, hogy sikeres lesz a kezelés?

Pár nap vagy pár hét alatt valószínűleg komoly előrelépést fogsz tapasztalni, ha elkezditek az emlékeztető óra használatát.
Ágybavizelési riasztó - pisicsengo.hu
Elem hozzáadva a kosárhoz.
0 elemek - Ft