Enuresis nocturna – éjszakai ágybavizelés

Éjszakai ágybavizelésről akkor beszélünk, ha egy gyermeknek még nem sikerült 6 hónapig egybefüggően ágytisztának lennie. Olyan is előfordulhat, hogy korábban már volt ágytiszta időszaka, de valaminek a hatására ez megváltozott és újra gondokat okoz az éjszakai bepisilés.

Ha fenn is áll nálatok az enuresis nocturna, az első és legfontosabb, hogy nem szabad megijedni.

Most akármilyen hihetetlennek is hangzik, előbb vagy utóbb, így vagy úgy, de idővel szinte biztosan túl lesztek rajta! Előfordulhat, hogy majd kinövi magától, de az is lehet, hogy valamilyen terápia fog segíteni. A probléma sokkal többeket érint, mint azt valaha gondoltad volna!

A szobatisztaság érzékeny téma és nagyon fontos a türelem. Nem lehet túl korán erőltetni. Ha egy gyerek még nem érett rá, rengeteg küzdelem árán érhető el a legapróbb siker is. Ezzel szemben ha a gyermek elég érett rá, szinte magától megy minden. Ugyan ez a helyzet akkor is ha az éjszakai bepisilésre gondolunk. Ha 3-4 évesen még nem alakul ki a tökéletes ágytisztaság, az még semmiképpen sem komoly probléma. Persze a gyakori ágyneműmosás rengeteg terhet tud róni egy családanyára, de vízzáró matrachuzattal vagy pelenkával valamennyire ezen is lehet segíteni. Ha a család úgy ítéli meg a helyzetet, ki lehet próbálni a pisicsengőt is.

Enuresis nocturna 5 évesen

Ha még 5 évesen is fennáll a probléma, akkor már érdemes több energiát fektetni a kérdésbe, nehogy iskolás korban kellemetlen pillanatokat szüljön egy bepisilés, pl. osztálykirándulás alkalmával.

Ha tehát fenáll az enuresis nocturna, akkor a legfontosabb, hogy el kell menni a háziorvoshoz, aki majd mérlegeli a helyzetet. Megeshet, hogy húgyúti fertőzés okozza a bajt, vagy akár lelki okok állnak a háttérben. Továbbküldheti a gyermeket nephrológiai kivizsgálásra is, ahol a húgyhólyag és annak hormonjainak rendes működését vizsgálják és ellenőrzik az orvosok.

Ha érte valamilyen komolyabb hatás a gyermeket, ami összeköthető a tünetek megjelenésével (válás, költözés, haláleset a családban), akkor egy pszichológus felkeresése is javasolt.

Kiegészítő terápiaként ilyenkor is biztos, hogy nem árt egy cseppcsengő (vagy pisicsengő). Ez a szerkezet akkor kezd el jelezni ha éjszaka/nappal bepisil a gyermek. Segíti az ébredési reflex kialakulását, vagy nappali bepisilés esetén figyelmezteti a használót arra, hogy tartsa vissza a vizeletét. Megdöbbentő, de néha elég akár már pár alkalom is a látványos változáshoz!

Elem hozzáadva a kosárhoz.
0 elemek - Ft