Mit jelez az éjszakai bepisilés?

Az éjszakai bepisilés kényes téma. Szülőként mi sem beszélünk róla szívesen, így hát nem csoda, hogy az érintett gyerek is szégyelli! Pedig az éjszakai ágybavizelés a harmadik leggyakoribb gyermekbetegség (7 éves korban 10%, 12 éves korban 3%, 16-20 éves korban is még 1% a gyakorisága). Elvileg Magyarországon 70000 – 90000 gyereket érint. Forrás Ha pedig ilyen elképesztően sokan szenvednek tőle, akkor miért nem beszélünk róla?

1. Ítéletek az ágybavizelésről

Ovis vagy sulis szülői csoportokban teljesen nyíltan beszélünk a neveléssel kapcsolatos gondjainkról, a gyerekünknek előírt fejlesztésekről vagy a délutáni különfoglalkozásokról, amiknek a segítségével 3-asból 4-est vagy 5-öst varázsolunk, vagy szebben mondja végre a c betűt. Mégis, még soha, senkitől nem hallottam beszélni/kérdezni az éjszakai bepisilésről, pedig biztosan érintett már jópár gyereket azokból a körökben is, amelyekben eddig megfordultunk.

Tehát valamiért az éjszakai ágybavizelést jobban szégyelljük más „lemaradásoknál”.

De miért van ez így?

Talán azért, mert a fejekben nagyon komoly tévhitek párosultak az éjszakai bepisiléssel.

2. Kik pisilnek be éjszaka?

A kisgyermekes szülők versenyt futnak egymással, amikor a mozgásfejlődés, a beszédindulás vagy a pelenkáról való leszoktatás a téma. Ha valamelyikben a gyermekünk elmaradást mutat, akkor – legyünk őszinték – úgy érezzük, hogy vagy mi nem teljesítettünk megfelelően szülőként, vagy a gyermekünkkel „nem stimmel valami”.

Viszont, mivel a másik két témakör nyílt beszédtéma, ezért ma már egészen jól be tudjuk határolni, hogy milyen összetett helyzetek szülhetik az egyes beszédindulással vagy mozgásfejlődéssel kapcsolatos problémákat és a védőnőtől és a gyerekorvostól számtalan hasznos tanácsot és terápiás tanácsot kaphatunk.

Egészen más a helyzet ha a 4 vagy 5 éves gyermekünk még mindig bepisil az éjszaka. Szinte biztosan az első felénk jövő kérdés arra fog utalni, hogy nem született-e mostanában kistesó a családban, vagy amúgy minden rendben….és tényleg biztosan minden rendben van-e… a házasságunkkal?

Pedig a helyzet ennél sokkal egyszerűbb, és egyszerre sokkal de sokkal bonyolultabb.

Természetesen az éjszakai ágybavizelést lelki okokkal magyarázni, nem teljesen elvetendő ötlet, DE azért az is egyértelmű, hogy rengeteg csúnya válás zajlik le bepisiléses gondok nélkül, és számtalan vidám, cserfes, életrevaló kisfiú és kislány merül olyan mély álomba egy kalandokkal teli nap után, hogy nem ébred fel egy-egy „jelentéktelen” pisilési ingerre.

Nézzük akkor, hogy milyen okai lehetnek az éjszakai bepisiléseknek, és miből következtethetünk mi – laikus szülők – arra, hogy nálunk éppen mi okozza a problémát?

3. Átmeneti ágybavizelés esetén

Ha a bepisilés nagyon időszakosan jelentkezik, esetleg csak mostanában fordult elő, joggal gyanakodhatunk húgyúti fertőzésre. Ilyenkor a legcélszerűbb a gyerekorvost felkeresni!

Egy fennálló székrekedés sem könnyíti meg az éjszakai vizelettartást és ez is okozhat bepisilést.

4. Folyamatos éjszakai bepisilés esetén

Testi okok

  1. Endrokin okok, hormonális problémák. Ekkor a vazopresszin (vizelet mennyiségének szabályozásáért felelős anyag) alacsony szintje okozza az aránytalan éjszakai vizeletképződést.
  2. Kis kapacitású húgyhólyag, ami akár veleszületett állapot is lehet.
  3. Agy és húgyhólyag közötti kapcsolat problémája. – Ebben az esetben a két szerv kommunikációja nem tökéletes így az éjszakai pisilés folyamán nem történik meg az ébredés. Ezekben az esetekben lehet a leghatékonyabban alkalmazni a pisicsengővel történő terápiát.

Lelki okok

A közfelfogással ellentétben ez általában az esetek kisebb hányadára igaz, hogy lelki okok okoznák az éjszakai bepisiléseket. Amennyiben a bepisilések időben köthetőek valamilyen jelentős változáshoz a gyermek életében, akkor mindenképpen érdemes erről beszélni vele, vagy szakemberhez fordulni!

5. Teendők éjszakai bepisilés esetén

Ne féljünk beszélni a gyermekinkontinenciáról!

  • Nagyon sokakat érint!
  • Az esetek döntő többségében viszonylag könnyen kezelhető!
  • Rengeteg kellemetlenségtől kíméljük meg magunkat, ha nem tekintünk szemellenzővel a témára.

Mi a teendő, ha a gyermeked éjszakánként rendszeresen bepisil?

  • Ha a helyzet új, és nem volt semmilyen élethelyzet változás a gyermeked életében, akkor legelőször a háziorvoshoz fordulj.
  • Ha a probléma új, de volt komoly változás vagy trauma a gyermeked életében, akkor érdemes konzultálni egy pszichológussal!
  • Ha a probléma régi, és egy éjszaka akár többször is bepisil a gyermeked, akkor mindenképpen fordulj orvoshoz, hogy megvizsgálják a hólyagját és a hormonháztartását.
  • Ha azt tapasztalod, hogy egy héten 1-3-5 alkalommal történik meg az éjszakai ágybavizelés (éjszakánként 1x) és gyermekedet alig tudod felkelteni, olyan mélyen alszik, akkor próbáljátok ki a pisicsengőt, mert jó eséllyel nálatok ez lesz a kulcsa a megoldásnak.
Elem hozzáadva a kosárhoz.
0 elemek - Ft