Az éjszakai bepisilés okai és kezelése

Miért lehetséges, hogy az egyik gyerek rendszeresen bepisil éjszaka, míg a másik akár már 3 éves kora előtt örökre leteszi a pelenkát?

Ha az 5 vagy 6 éves gyermeked még mindig bepisil, ne ess pánikba. Értsd meg az éjszakai bepisilés okait, fizikai hátterét és ismerd meg a megoldási lehetőségeket.

Az éjszakai bepisilés okairól

A vizelet szabályozásának kialakulása egy érési folyamat. Élete első pár évében mindenki bepisil, később pedig kinövi azt. Ahogy a gyerekek nőnek és fejlődnek, úgy tanulják meg szabályozni a hólyagjukat és visszatartani a vizeletüket.

Gyakorlatban nagyjából a gyermekek 1 és 2 éves kora között fokozatosan növekszik a hólyagkapacitásuk, és elkezdik azt is érezni, amikor a hólyagjuk megtelik.

Körülbelül 3 és 4 éves koruk környékén megtanulják önként szabályozni a hólyagürítést.

A gyermekek 5 éves korukra többségében úgy tudják szabályozni a vizeletet, akár a felnőttek.

Azonban a gyermekek körülbelül 20%-ánál ez nem pontosan így történik….

A vizeletkiválasztás fizikai háttere

A vizelet kiválasztását a vesék végzik. A vizelet a húgyvezetékeken keresztül jut le a húgyhólyagba, ahol összegyűlik. Ahogy a húgyhólyag megtelik, egy idő után feszíteni kezdi a hólyag falát, és a hólyagfalban lévő érzékelő receptorokon keresztül vizelési ingert vált ki. A vizelés alatt a húgyhólyag fala megfeszül, kipréseli a vizeletet a húgycsőnyíláson keresztül a külvilágba, ugyanakkor a medencefenék izomzata és a húgycső zárógyűrűje ellazulnak a vizelet folyásának szabad utat engedve. A folyamatot bonyolult idegi mechanizmusok szabályozzák. Ha ebben valahol zavar támad, az bevizelésként jelentkezhet. (webbeteg)

Az éjszakai bepisilés okai

Az ágybavizelés lehetséges okai

#1 Pszichés okok – Elterjedt tévhit, hogy az éjszakai ágybavizelés jellemzően pszichés okokra vezethető vissza (haláleset, testvér születése, stb.). A gyakorlat viszont az, hogy ez az arány kevesebb mint 10%.

2# Húgyúti gyulladás: Ez gyakori kiváltó oka a bepisilésnek, de ebben az esetben az ágybevizelés csak átmenetileg jelentkezik.

#3 Agy és húgyhólyag kapcsolata  – Ilyenkor a két szerv közötti kapcsolat (kommunikáció) még nem alakult ki megfelelően és ez okozza a problémát.

#4 Endokrin ok-elégtelen hormontermelődés: a vizelet mennyiségét szabályozó rendszer zavara.

#5 Fejletlen húgyhólyag: Ilyenkor a húgyhólyag nem megfelelő kapacitású a gyermek nem képes a normál mennyiségű vizelet tárolására. Ez lehet veleszületett, vagy szerzett betegség.

#6 Rossz szokások: nagy mennyiségű délutáni és esti folyadék fogyasztás, vagy a késői lefekvés növelheti az éjszakai ágybavizelés kockázatát.

#7 Egyéb okok: székrekedés, paraziták okozta fertőzések vagy hüvelygyulladás.

Gyakran előfordul hogy az éjszakai bepisilést a fent említett okok együttes előfordulása okozza.

Az éjszakai ágybavizelés megoldása

Az éjszakai bepisilés okait tekintve a gyógyulási folyamatot alapvetően két csoportba sorolhatjuk. Gyógyszeres és nem gyógyszeres kezelési módokra.

Megoldás gyógyszerek, gyógyhatású készítmények nélkül

#1 Egyenletes napi folyadékfogyasztás. Ha a gyermek napi folyadékmennyiség túlnyomó részét a délután folyamán, esetleg annak kései részében fogyasztja el, az nagyban megnehezíti a siker elérését.

#2 Esetleges pszichés háttér feltárása.

#3 Húgyhólyag kapacitásának növelése úgy, hogy mindig 2-3 perccel megpróbáljuk kitolni a vizeletürítést.  

#4 Pisicsengő, cseppcsengő, pisitop stb. használata. A szerkezet az első csepp vizelet megjelenésekor hangosan jelez és rezeg, amivel segíti az ilyenkor szükséges ébresztő reflex kialakulását.

Nem javasolt gyógyszermentes megoldások

#1 Éjszakai ébresztéses módszer. Ilyenkor a szülő éjszaka kiviszi egyszer a gyermeket mosdóba, ezzel megelőzve az esetleges bepisilést. A gond ezzel a módszerrel az, hogyha a gyermek nem ébred fel ilyenkor teljesen, akkor pont a rossz szokást erősítjük benne (miszerint éjszaka álmában/félálmában nyugodtan engedje ki magából a vizeletet. )

#2 Szigorúbb nevelés. A bepisilés nem neveletlenség, dac, ellenszegülés vagy rosszaság, szándékos „kiszúrás”. Semmiképpen nem szabad szigorral, tiltással, megalázással, nyomok eltakaríttatásával, kezelni a helyzetet. Az enuresis leküzdésében sokat segíthet a szeretetteljes, biztonságot adó családi légkör, a pozitív hozzáállás és odafigyelés.

Az éjszakai bepisilés fizikai okai

Gyógyszeres kezelési megoldások

A kezelést és a hosszú utánkövetést mindig gyermek nephrológus végzi.

# 1 Gyógyszeres kezelésre egyrészt általában olyankor van szükség ha kis kapacitású húgyhólyaggal állunk szemben. Ilyenkor nagyon gyakran kis mennyiségű vizelet ürül.

#2 Ha az éjszakai vizelet mennyiség sok és alacsony koncentrációjú, szintetikus ADH alkalmazásával az éjszakai vizelet mennyisége csökkenthető, a koncentráltsága és a sűrűsége növelhető.

Előfordulhat, hogy a sikeres kezeléshez a különböző készítmények megfelelő kombinációja szükséges.

(*Forrás)

 

Kérdések, amelyek segíthetnek a probléma feltárásában

Mikor kezdődött az éjszakai bepisilés?
Javult vagy romlott a kezdete óta?
Milyen gyakoriak ezek éjszakai balesetek?
Mennyi vizelet ürül ilyenkor?
Az Ön gyermeke kifejezetten mélyen alszik?
Van valamilyen olyan esemény, amihez hozzá lehet kötni az ágybavizelési problémák kezdetét?

Az éjszakai bepisilés egészen meglepő okai

Segítség az éjszakai ágybavizeléshez! Mit tegyél és mit ne tegyél?

#1 Ne aggódj! – Megfelelő kezeléssel a gyermekek túlnyomó többsége túljut az éjszakai ágybavizelésen.

#2 Ne büntess! –  Az ágybavizelés nem gyerekcsíny!

#3 Ne hasonlítsd gyermeked másokhoz! – Mindenki a saját ütemében fejlődik, ettől még nem jobb vagy rosszabb másoknál.

#4 Ne korlátozd gyermeked folyadékbevitelét, de részesítsétek előnyben a vizet a többi cukros, szénsavas és egyéb italokkal szemben.

#5 Keresd fel a gyermekorvosod, hogy biztosan kizárja az esetleges egészségügyi problémákat.

#6 Növeld gyermeked önbecsülését! – Mondd el neki, hogy nincs egyedül, és nem kell szégyenkeznie a jelenlegi állapot miatt. Közös erővel megoldhatjátok ezt a problémát.

#7 Ágybavizelési riasztó használata esetén legyél gyermeked segítéségére, ne hagyd magára! 🙂

Elem hozzáadva a kosárhoz.
0 elemek - Ft